7. 5. 2025

Za hranicí dějepisu: Co jste možná netušili o 8. květnu

Věděli jste, že oslavy vítězství v Praze začaly dřív, než válka oficiálně skončila? Už 5. května vypuklo Pražské povstání. Lidé stavěli barikády, bojovali v ulicích s tím, co měli po ruce – dokonce i s košťaty nebo hasicím přístrojem. Město chtělo být svobodné ještě dřív, než to papírově dovolily dějiny.

Věděli jste, že konec války měl dvě různá data? Západní svět slaví konec války 8. května, zatímco v Rusku a některých postsovětských zemích je Den vítězství 9. května. Důvod? Časový posun – když Němci kapitulovali večer 8. května, v Moskvě už bylo po půlnoci.

Věděli jste, že po válce vládla euforie – ale i strach z budoucnosti? Lidé plakali štěstím, objímali vojáky a pili na svobodu. Ale zároveň byli vyčerpaní, vystrašení a plní otazníků, co bude dál. Válka skončila, ale trosky ve městech a v duších lidí zůstaly ještě dlouho.

Věděli jste, že v rozhlase se ozývalo heslo "Volá Český rozhlas, volá všechny Čechy!"? Tohle slavné hlášení se stalo symbolem povstání i odporu proti okupantům. Rozhlasové studio se proměnilo ve válečné centrum, kde se střídali moderátoři i ranění. A lidé ho bránili vlastním tělem.

Věděli jste, že Den vítězství je víc než jen vzpomínka? Je to den, kdy můžeme být vděční za mír, který bereme jako samozřejmost. Den, kdy si připomínáme, že svoboda má svou cenu – a že nikdy nesmíme zapomenout na ty, kdo ji zaplatili.

Zkuste letos 8. května nejen odškrtnout v kalendáři jako státní svátek, ale opravdu se na chvíli zastavit. Vzpomenout, poděkovat, vnímat. I to je forma hrdinství.

App version: testdock (build: 1)